Yarım saatte 375 bin TL fark oluşuyor. Türkiye’nin yeni borsası

İstanbul’da 19 bin 198 tane sarı (4+1), 118 tane turkuaz (4+1), 717 tane engelli erişimli sarı siyah (8+1), 278 tane lüks siyah (8+1) (21 adeti Mercedes E 200 4+1) olmak üzere toplamda 20 bin 311 tane taksi müşterilere hizmet veriyor.

Hürriyet’ten Burak Taşçı’nın haberine göre; ticari taksi plakalarıyla ilgili herhangi bir istatistik tutulmadığı için her yıl kaç plaka alım-satım yapılmış bilinmiyor.

Ticari taksi satıp kiralayan galericiler de kendi aralarında oluşturdukları plaka borsası ile fiyat belirliyorlar.

YARIM SAATTE 325 BİN LİRA İNDİRİMLİ FİYAT

Son dönemde işlerin düşük olması, plaka fiyatlarının uzun süredir 5.5-6 milyon lira arasında gidip gelmesinden ötürü plaka satışı, kiralama ve araç satışı yapabilmek için kampanya gerçekleştiren galericiler yarım saatlik süre içerisinde 325 bin lira fiyat indirimi yaptı.

Dükkanı İstanbul’da bulunan iki taksi plakası işi yapan galerici saat 10:47’de esnafa attığı SMS’te taksi plakası fiyatının 6 milyon 250 bin lira olduğunu ifade etti. Bir diğer galerici ise saat 11:16 sıralarında plaka fiyatının 5 milyon 875 bin lira olduğunu ifade eden mesajı taksici esnafına SMS yoluyla gönderdi.Böylece yarım saatlik süre içerisinde taksi plakası fiyatı 375 bin liraya kadar düşmüş oldu.

FİYATLAR İSTEDİKLERİ GİBİ BELİRLENİYOR

Taksi plakası fiyatlarını taksi plakası sahipleri değil galericiler belirliyor. Taksi plakası piyasası belirli kiralama ve satış yapan galericilerin ekseninde dolaşıyor.

NE KADAR VERGİ ÖDENİYOR BİLİNMİYOR

Taksi plakası satışında ödenen vergi, plakanın değerinin ne kadar gösterildiğine dair bilgiler kamuoyuna duyurulmuyor. 20 bin 311 taksi plakası olduğu var sayılırsa hepsinin toplam ederi yaklaşık olarak 122 milyar liraya tekabül ediyor.

“TİCARİ TAKSİ PLAKASINI GALERİCİLER ÜZERİNDEN KİRAYA VERENLER AYLIK 30 BİN TL ALIYOR”

Ticari taksi plakası satın alıp galericiler sayesinde kiraya verenler aylık 30 bin lira gelir alıyor. Taksi plakası yerine liralaşma stratejisi kapsamında mevduata 6 milyon lira bir aylık vadede yatırılsa yıllık yüzde 54 faizle aylık ortalama net 250 bin lira getiri sağlıyor. Taksi kirası aylık 30 bin lira, araçları da yaklaşık 1 milyon liraya satılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x